Systemy sygnalizacji pożarowej (SSP, SAP)
Podstawowym ich zadaniem jest szybka reakcja na pożar oraz powiadomienie straży pożarnej o powstałym zagrożeniu. Powszechnie Systemy sygnalizacji pożarowej montowane są w następujących obiektach:
- chłodniach, mroźniach;
- sortowniach, spalarniach śmieci;
- halach sportowych, stadionach;
- halach magazynowych;
- centrach logistycznych;
- centrach handlowych, Galeriach Handlowych
- hotelach, akademikach,
- garażach podziemnych
- Domach Opieki Społecznej (DOS)
- Urzędach
- elektrowniach, elektrociepłowniach
- Zakładach przemyslowych
- Biurowych
- innych obiektach użyteczności publicznej
Systemy sygnalizacji pożarowej działają na zasadzie automatycznego wykrycia pożaru przez czujki dymu, ciepła, multisensorowe, liniowe czujniki dymu, płomienia oraz czujki zasysające rozmieszczone w pomieszczeniach, które następnie przesyłają informację o pożarze poprzez centralę sygnalizacji pożaru do jednostek straży pożarnej.
Elementy liniowe systemu to cała gama detektorów, w tym zaawansowane czujki. To również ręczne ostrzegacze pożarowe, wskaźniki zadziałania, izolatory zwarć, moduły liniowe, gniazda z sygnalizatorami i przekaźnikami. Czujki pożarowe umożliwiają automatyczne wykrywanie zarzewia pożaru. Mogą one wykrywać dym (czujki punktowe i liniowe), ciepło (reagują na szybki przyrost lub przekroczenie ustalonego progu temperatury) bądź oba te czynniki (czujka dymu, ciepła lub jako czujka dualna dymu i ciepła) albo ogień (reagują na promieniowanie podczerwone lub ultrafioletowe płomienia).
Alarm pożarowy może być również wywołany poprzez wciśnięcie ręcznego ostrzegacza pożarowego – przycisku montowanego na ścianach na klatkach schodowych, korytarzach i w ciągach komunikacyjnych.
Czujka przekazuje sygnał do centrali, która z kolei ma za zadanie zaalarmować odpowiednie służby. Centrala sygnalizacji pożarowej jest urządzeniem integrującym wszystkie elementy adresowalnego, interaktywnego systemu automatycznego wykrywania pożarów. Koordynuje pracę wszystkich urządzeń w systemie oraz podejmuje decyzję o zainicjowaniu alarmu pożarowego, wysterowaniu urządzeń sygnalizacyjnych i przeciwpożarowych oraz o przekazaniu informacji do centrum monitorowania lub systemu nadzoru.
Systemy sygnalizacji pożarowej muszą spełniać wszystkie normy, a urządzenia składające się na system muszą posiadać aktualne atesty Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej (CNBOP) i podlegają komisyjnemu odbiorowi przez inspektorów z Państwowej Straży Pożarnej. Systemy sygnalizacji pożaru projektujemy na centralach produkowanych przez firmy tj. Schrack, Siemens, Esser, Zettler, Polon oraz inne gwarantujące niezawodne działania systemu i zapewniające ochronę pożarową przez długie lata.
Systemy Wczesnej Detekcji Dymu (WDD, ASD, Zasysające)
Firmy VESDA i Schrack w ramach sygnalizacji pożaru oferują nowoczesne systemy zasysające. Są to aktywne systemy detekcji dymu, które nieustannie pobierają do analizy powietrze z kontrolowanej strefy w celu sprawdzenia, czy nie występuje w nim dym. Systemy detekcji dymu VEDSA i Schrack to niezwykle czułe i zaawansowane technologicznie urządzenia, pozwalające na wykrycie dymu nawet w pomieszczeniach, gdzie przepływy powietrza są bardzo niewielkie lub nie występują w ogóle. W razie pojawienia się dymu, detektor natychmiast wyzwala alarm i powiadamia odpowiednie służby.
DEKK Fire Solutions oferuje najwyższej jakości usługi z zakresu projektowania, instalacji, uruchomienia oraz konserwacji systemów sygnalizacji pożarowej. Wycenę przygotowujemy indywidualnie na podstawie konkretnych wymagań klienta i rodzaju obiektu.