Instalacje gaśnicze gazowe (NOVEC)

Instalacje gaśnicze gazowe (NOVEC)


Instalacje gaśnicze - zabezpieczenie i gaszenie serwerowni

gaśnica do serwerowniGaszenie gazem sprawdza się w miejscach, w których przechowywane są wartościowe przedmioty lub dane i używanie do ich gaszenia wody mogłoby spowodować straty porównywalne z działaniem ognia. Instalacje gaśnicze wykorzystujące gazy obojętne dają możliwość automatycznego wykrycia i zasygnalizowania pożaru oraz rozpoczęcia akcji gaśniczej w chronionych strefach.  Jako środek gaśniczy wykorzystujemy gazy tj. INERGEN (IG-541), dwutlenek węgla CO2, FM-200 lub NOVEC-1230.

Gazowe instalacje gaśnicze stosuje się głównie jako zabezpieczenie serwerowni, rozdzielni elektrycznych, archiwów, księgozbiorów, muzeów czy obiektów, w których znajdują się dzieła sztuki. DEKK Fire Solutions oferuje pełną gamę tego typu rozwiązań.

INERGEN (IG-541)

INERGENTo przełomowa technika gaszenia, której innowacyjność  polega na tym, że oprócz mienia chroni także ludzi i środowisko naturalne. Wyzwalany do gaszonego pomieszczenia INERGEN zmniejsza poziom tlenu w pomieszczeniu, dzięki czemu ogień gaśnie, a jednocześnie ludzie mogą cały czas oddychać. INERGEN został skomponowany wyłącznie z naturalnych gazów otaczającej nas atmosfery: azotu, argonu i dwutlenku węgla. Stosowanie INERGENU nie powoduje efektu zamglenia i zabrudzeń, nie ma też ryzyka zagrożenia korozją.  

INERGEN nadaje się przede wszystkim do gaszenia pożarów urządzeń elektrycznych, sprzętu komputerowego i nośników danych w  serwerowniach, rozdzielniach elektrycznych, archiwach, bibliotekach, muzeach. Stałe urządzenia gaśnicze wykorzystujące INERGEN wykonujemy z produktów Fire-Eater. Jesteśmy jedynym przedstawicielem tej marki na Polskę i mamy wyłączne prawo do używania nazwy INERGEN.

Dwutlenek węgla CO2

Gaśnicze działanie CO2 polega na redukcji stężenia tlenu w powietrzu chronionej strefy. Jego zadaniem jest ugaszenie pożaru w fazie początkowej. Zapewnia osiągnięcie koncentracji gaśniczej w ciągu 60 sekund w przypadku gaszenia objętościowego lub 30 sekund w przypadku gaszenia obiektowego. W zależności od kształtu dyszy CO2 będzie użyty jako gaz, mgła lub śnieg. Nie pozostawia odpadów zanieczyszczających. Stosowany jest do ochrony urządzeń i pomieszczeń wysokiego ryzyka, tj. generatory, komory lakiernicze, magazyny cieczy łatwopalnych, transformatory. Ze względu na jego właściwości jako środek gaśniczy stosuje się go głównie do ochrony stref, w których nie przebywają ludzie.

FM-200

Mechanizm gaszenia pożarów za pomocą gazu FM-200 polega na odbieraniu ciepła i przerwaniu reakcji spalania na poziomie cząsteczkowym. Podczas akcji gaśniczej nie pozostawia on żadnych pozostałości ani zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Gaszenie serwerowni, lakierni, urządzeń telekomunikacyjnych, rozdzielni elektrycznych przy pomocy butli wypełnionych FM-200 jest skuteczne i może być stosowane w miejscach, gdzie na co dzień przebywają lub pracują ludzie.

NOVEC-1230

NOVEC-1230 to bezbarwny i bezwonny gaz stosowany do gaszenia pożarów klasy A, B i urządzeń pod napięciem. Działa na podobnej zasadzie jak gaz FM-200: odbiera ciepło i przerywa reakcję spalania na poziomie molekularnym. Gasi ogień poprzez połączenie działania fizycznego i chemicznego, nie zmniejszając przy tym znacząco zawartości tlenu w pomieszczeniu. Nie pozostawia odpadów po procesie gaszenia i może być stosowany do gaszenia lokalnego, objętościowego,  także w strefach zagrożonych wybuchem. Stąd stosuje się go w urządzeniach tj. gaśnica do serwerowni.

zabezpieczenie serwerownigazy obojętneFM200
 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.