Jak poprawnie zabezpieczyć serwerownię?


Współczesne serwerownie są sercami wielu firm – to właśnie tam gromadzone są istotne dla firmy bazy danych, pliki i inne informacje, których utrata mogłaby mieć bardzo kosztowne konsekwencje. Dlatego też tak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie serwerowni przed pożarem, który jest jednym z największych współczesnych zagrożeń. Jak to zrobić? Przede wszystkim kompleksowo i przy zwróceniu uwagi na kilka istotnych szczegółów.

Czy zabezpieczenie serwerowni przed pożarem jest konieczne?

Serwerownia jest pomieszczeniem, w którym teoretycznie nie powinno dochodzić do jakichkolwiek niebezpiecznych sytuacji. Zwykle jest ona zamknięta przed osobami z zewnątrz, a metalowe szafy rack czy trudnopalne tworzywa, z których wykonuje się np. kable, obniżają ryzyko pożaru. Niestety, powoduje to tylko obniżenie ryzyka, nie eliminując go jednak całkowicie. Wszystko przez prąd elektryczny, który jest dostarczany do serwerowni w bardzo dużych ilościach. Przy bardzo wysokich natężeniach prądu, wszelkiego rodzaju zwarcia, jakie powstają w instalacjach elektrycznych, mogą być bardzo niebezpieczne – w ich wyniku może powstać pożar, którego wysoka temperatura doprowadzi do zapalenia nawet tych materiałów, określanych, jako trudnopalne.

Odpowiednie zabezpieczenie serwerowni przed pożarem jest, więc niezwykle istotne i powinien zadbać o nie każdy przedsiębiorca i inwestor– niezależnie od ilości serwerów i urządzeń, na których przechowywane są firmowe dane.

Jak zadbać o zabezpieczenie serwerowni?

Kluczem do odpowiedniego zabezpieczenia serwerowni przed rozprzestrzenianiem się pożaru są przede wszystkim odpowiednie instalacje przeciwpożarowe, które będą odpowiedzialne za detekcję ewentualnego zagrożenia. Nowoczesny system wczesnej detekcji dymu pozwala wykryć nawet niewielkie ilości dymu, będące pierwszym i najważniejszym ostrzeżeniem przed wybuchem i rozprzestrzenieniem się pożaru. Taki system pozwoli na szybkie zaalarmowanie pracowników, którzy będą mogli rozpocząć gaszenie serwerowni. Niezbędnym wyposażeniem będzie, więc na początek odpowiednia gaśnica do serwerowni, dla której jest jednak alternatywa gdy pożar jest zbyt duży lub dostęp do ogniska pożaru lub do serwerowni jest zablokowany.

Współcześnie mamy, bowiem do dyspozycji specjalne systemy gaszenia gazem, które rozpoczynają pracę po wykryciu zagrożenia. Kluczem do skutecznego zabezpieczenia serwerowni i efektywnego eliminowania zagrożenia, związanego z wybuchem pożaru, jest dobór odpowiedniego gazu, który będzie w pełni bezpieczny zarówno dla znajdujących się w serwerowni urządzeń, jak i dla człowieka. W firmie DEKK Fire Solutions, korzystamy ze sprawdzonych rozwiązań tego typu, dzięki którym gaszenie serwerowni jest w pełni skuteczne. Co zalecamy do serwerowni?

  • INERGEN (IG-541) – innowacyjna technologia, która pozwala na zmniejszenie ilości tlenu w pomieszczeniu, dzięki czemu ogień bardzo szybko gaśnie. INERGEN został stworzony w oparciu o naturalne gazy, takie jak azot, argon i dwutlenek węgla, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny dla człowieka, nie wywołuje korozji i zabrudzeń. Systemy gaśnicze do serwerowni tego typu wykonywane są przy użyciu produktów Fire-Eater – jako przedstawiciele tej marki w Polsce, mamy prawo do korzystania z nazwy INERGEN!
  • NOVEC-1230 – system gaszenia gazem chemicznym, działający podobnie jak FM-200. Również nie pozostawia zanieczyszczeń i stosowany jest w specjalnych systemach gaśniczych do serwerowni.

Przede wszystkim – nowoczesne, sprawdzone instalacje przeciwpożarowe!

Jeżeli więc chcesz zadbać o jak najlepsze zabezpieczenie serwerowni przed pożarem, skorzystaj z rozwiązań DEKK Fire Solutions – specjaliści dopasują system gaszenia serwerowni do warunków, panujących w danym pomieszczeniu oraz Twoich indywidualnych potrzeb. Korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych instalacji przeciwpożarowych, dzięki którym nie musisz obawiać się jakichkolwiek zagrożeń, spowodowanych zwarciami elektrycznymi i rozprzestrzeniającym się ogniem.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.