Dlaczego gazy obojętne są najbezpieczniejsze dla ludzi?


Porady

Jak poprawnie zabezpieczyć serwerownię?
Dlaczego gazy obojętne są najbezpieczniejsze dla ludzi?

W firmie DEKK Fire Solutions tworzymy systemy gaśnicze, które mają za zadanie  z jednej strony być w stu procentach skuteczne, a z drugiej mają  dawać maksymalne bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom danego pomieszczenia czy budynku.

Jedną z naszych specjalności jest dobór i wykonanie  systemów  gaszenia gazem, oparte o odpowiedni  środek gaśniczy. Najlepszym rozwiązaniem są gazy obojętne, które są bezpieczne dla człowieka i nie wywołują jakiejkolwiek reakcji chemicznej w procesie gaszenia, które mogłyby stanowić zagrożenie.

Gaszenie gazem obojętnym to maksimum bezpieczeństwa

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że gaszenie gazem obojętnym stosowane jest przede wszystkim w miejscach, w których znajdują się urządzenia elektryczne, serwery, macierze dyskowe, w których przechowywane są istotne dane firm, archiwa, zbiory muzealne i wartościowe przedmioty. W takich miejscach zastosowanie wody, mogłoby nieść za sobą bardzo negatywne konsekwencje, w postaci uszkodzenia mienia, urządzeń czy usunięcia danych. W przypadku gazu obojętnego takiego ryzyka nie ma, ponieważ jego działanie jest w pełni bezpieczne i neutralne dla znajdujących się tam urządzeń oraz przedmiotów a przede wszystkim dla organizmu ludzkiego.

Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, iż stosowane do gaszenia pożarów gazy obojętne w skład których wchodzą azot, argon czy dwutlenek węgla, są w pełni naturalne, w związku, z czym nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Składają się z gazów, występujących w ziemskiej atmosferze,  co ma zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo człowieka oraz znajdujących się w pomieszczeniach chronionych wartościowe przedmioty i urządzenia.

Instalacje gaśnicze wyposażone w gazy obojętne mają za zadanie obniżanie poziomu tlenu w pomieszczeniu, dzięki czemu ogień nie ma możliwości rozwinięcia się i szybko gaśnie.

Nie ma to wpływa na bezpieczeństwo znajdujących się w pomieszczeniu osób, które pomimo mniejszej ilości tlenu mogą swobodnie oddychać i bezpiecznie wyjść z pomieszczenia niż może to mieć miejsce przy uruchomieniu innych systemów gaszenia opartych o gazy chemiczne, areozole, instalacje wodne, pianowe, proszkowe.

Naturalne pochodzenie gazów obojętnych powoduje, że nie ma ryzyka zatrucia po kontakcie z gazem. Nowoczesne systemy gaśnicze, wyposażone w gazy obojętne, mogą być stosowane w pomieszczeniach z najbardziej wrażliwymi urządzeniami  – gazy te nie wchodzą bowiem w reakcje chemiczne z gaszonymi przedmiotami, a także nie generują pozostałości po akcji gaśniczej. Brak zamglenia, zabrudzeń i ryzyka korozji sprawia, że gaszenie gazem obojętnym jest zalecane w wielu miejscach, a jego skuteczność została potwierdzona przez specjalistów.

Jakie gazy obojętne wykorzystujemy do gaszenia w DEKK Fire Solutions?

  • INERGEN (IG-541),
  • ARGONITE (IG-55),
  • ARGON (IG-01),
  • AZOT (IG-100)

Jako dystrybutor Fire Eater w Polsce, mamy prawo używania nazwy Inergen i w pełni korzystania z najbardziej zaawansowanej technologii gaszenia, która jest ekologiczna, bezpieczna dla człowieka, i urządzeń, a przede wszystkim  niezwykle skuteczna.

Dlaczego gazy obojętne są najbezpieczniejsze dla ludzi i urządzeń?

  • Są gazami pochodzenia naturalnego, a więc nie mają negatywnego wpływu na środowisko.
  • Ich naturalne pochodzenie sprawia, że nie ma ryzyka zatrucia groźnymi związkami chemicznymi.
  • Gazy obojętne są bezwonne, w związku, z czym nie podrażniają swoim zapachem i nie są duszące.
  • Obniżają poziom tlenu w pomieszczeniu, ale do bezpiecznego stopnia, który pozwala człowiekowi na swobodne oddychanie.
  • Nie wchodzą w reakcje chemiczne – gaszonymi przedmiotami,
  • Nie pozostawiają zabrudzeń, zamglenia i nie wywołują efektu korozji, dlatego mogą być stosowane w serwerowniach, archiwach, muzeach, księgozbiorach czy rozdzielniach elektrycznych.

W DEKK Fire Solutions stosujemy systemy gaszenia bezpieczne dla ludzi, urządzeń i wszelkiego rodzaju przedmiotów, dzięki czemu nie musicie Państwo obawiać się o zdrowie swoje lub swoich pracowników.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.